Alternatör Nasıl Çalışır?

Alternatör, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren dalgalı akım üreticidir. Bu cihaz ile alternatif akım (AC) üretilir ve alternatif akım jeneratörü de denilmektedir. Teknik Denizcilik olarak yabancı kaynakların çevirisine devam ediyoruz ve bu sefer de alternatörlerin nasıl çalıştığı ile ilgili bir videoyu sizlerle paylaşıyoruz.

Alternatör, mekanik enerjiyi manyetik alanın indüksiyon etkisiyle mekanik enerjiye çevirmektedir. Bu etki Lenz ve Faraday kanunları ile açıklanmaktadır.

Lenz Kanunu

Faraday yasası, indüklenmiş emk ve akıdaki değişimin zıt cebirsel işaretlere sahip olduklarını gösterir. Bunun, Lenz kanunu olarak bilinen oldukça gerçek bir fiziksel açıklanışı vardır;

\(\huge \epsilon\ = -\frac{\partial \phi\ }{\partial t}\) (Faraday Yasası) 

İndüksiyon emk’in yönü, akımın ilmeğinin çevrelediği alandan geçen manyetik akı değişimine karşı koyacak şekilde manyetik akı oluşturan akımın yönündedir. Yani, indüksiyon akımı, başlangıçta devreden geçen manyetik akının değişimini önleme etkisi gösterir. Bu yasa, enerjinin korunumu yasasının bir sonucudur.

\(\large \delta_g\ – \delta_ç\ =0\) (Enerjinin Korunumu)

Lenz kanununa göre zıt EMK (elektromotor kuvveti), büyümekte olan devre akımını küçültücü, küçülmekte olan devre akımını ise büyültücü yönde etki yapar.

Çeviri: Sercan Kocadağ, Teknik Denizcilik
Kaynak: Learnengineering

1 Comment

Bir cevap yazın