Bölüm Hakkında

Yıldız Teknik Üniversitesi

Gemi İnşaatı Ve Denizcilik Fakültesi

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

YTÜ Gemi Makineleri ve İşletme Mühendisliği 2008 yılında kurulmuştur. Bölümün Eğitim binası YTÜ Beşiktaş Kampüsünde bulunmaktadır. YTÜ Gemi Makineleri İşletme mühendisliğinin amacı, denizcilik sektörüne nitelikli Gemi Makineleri İşletme Mühendisi yetiştirmektir. Öğrencilere üniversitemiz bünyesindeki diğer lisans programlarıyla çift ana dal imkânı da sunulmaktadır. Bölümümüzün vizyonu, bilimsel ve mesleki alanda öncü, ileri teknoloji üreten, tercih edilen ve seçkin  mühendisler yetiştiren bir bölüm olmaktır. Kurulduğu yıldan itibaren sektöre verdiği nitelikli mühendisler,  sektörün YTÜ Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği öğrencilerine bakış açısı, bölümümüzün vizyonuna uygun adımlarla ilerlediğinin göstergesidir. Bölümümüz birçok sektör ve şirket yöneticileri tarafından da onaylanan çok iyi bir mühendislik eğitimi vermektedir. Denizci öğrenci yetiştirirken mühendisliğe ayrı önem veren fakültemiz Temel İşlem Atölyesi , Kaynak atölyesi , Gematronik Laboratuvarı, Gemi Makine Laboratuvarı, Mukavemet Test Odası, Makine Dairesi Simülatörü, Köprüüstü Simülatörü, Deneysel Akışkanlar Dinamiği Laboratuvarı, Ses Altı Rüzgar Tüneli, Gemi-İnşaatı laboratuvarları,  ARGE üzerine kurulu YTÜ MARİNE  RESEARCH CENTER ‘a sahiptir.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Programının en önemli yanı, eğitimin önemli bir kısmının uygulamaya yani pratiğe yönelik olmasıdır. Bu kapsamda öğrencilerin mezun olabilmesi için 3 adet 50 iş gününden oluşan Atölye stajları ve 1 adet uzak yol deniz stajı yapmaları gerekmektedir. Ayrıca lisans diplomasını aldıktan sonra Gemi adamları Yönetmeliği’ne göre Gemi adamları Sınav Merkezi tarafından yapılan ehliyet sınavında başarılı olan mezunlar Uzak yol Vardiya Mühendisliği ehliyetini alamaya hak kazanırlar. Türk bayraklı ve yabancı bayraklı gemilerde Uzak yol Vardiya Mühendisi (3. Mühendis) olarak çalışmaya başlarlar. İdare tarafından belirlenen hizmet süreleri bitiminde sınavla 2. Mühendis ve sonrasında da Başmühendis ehliyetine sahip olurlar.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümünün eğitim programı Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) STCW Sözleşmesinin A-III/1 ve A-III/2 müfredatlarına uygundur.

          Yıldız Teknik Üniversitesi Denizcilik Sektörüne 1967 yılında İstanbul Teknik Okulu Makine Bölümü Gemi Opsiyonu Programı ile Adım Atmıştır.

Daha Sonra Sırası ile ;

-1969 – İ.D.M.M.A. Makine Bölümü Gemi Makinaları Dalı

1982 – YILDIZ ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü

1993 – YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Makine Fakültesi Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü

2006 – YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Makine Fakültesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Müh. Bölümü

2008 – YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Müh. Bölümü Gemi Makineleri İşletme Müh. Bölümü

Programları ile denizcilik sektörüne 50 yılı aşkın süre ile nitelikli öğrenciler yetiştirmektedir.

Binlerce sayıda mezun yetiştirerek denizcilik sektörünün hizmetine sunan okulumuz, sektördeki teknolojik gelişmeler ile uluslararası eğitim standartları ve akreditasyon kriterleri çerçevesinde dinamik gelişim sürecini devam ettirmektedir. Eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini Yıldız yerleşkesinde sürdürmekte olan fakültemiz genç, dinamik ve donanımlı akademik kadrosu ile güçlü bir Ar-Ge potansiyeline sahiptir.

Bölümümüz bünyesinde kurulan Gemi ve Denizcilik Kulübü denizcilik sektörünün öğrencilerimizle olan bağlantısında büyük katkılar oynamakla beraber, geleneksel olarak Denizin Yıldızları Etkinliği, Gemi Mühendisleri Zirvesi Düzenlemektedir. Birçok Mühendislik yazılımlarını ücretsiz olarak öğrencilerimizin hizmetine sunmaktadır. Bölümümüzden mezunların katıldığı seminerler, paneller düzenlemekle beraber sektörün önde gelen başmühendislerinin katıldığı paneller de düzenlemektedir. Tersanelere, fuarlara, Makine Üretici firmalarına, denizcilik şirketlerine geziler düzenlemektedir. Ayrıca dünyada ün kazanmış YTÜ SOLAR TEKNE Projesi de Gemi ve Denizcilik Kulübü tarafından yürütülmektedir. Günden güne faaliyetleri artan kulübümüzün amacı, sektördeki şirketlerle öğrenciler arsındaki iletişim ve iş birliğini artırmak, iyi eğitim almış bölümümüz öğrencilerinin sektörde artan bir oranla yer edinmesini sağlamak ve mezunlarla öğrencilerimizin bağını koparmayıp gittikçe büyüyen bir Yıldız’ lı denizci ailesi oluşturmaktır.

Yıldızlı Denizci Olmak Ayrıcalıktır.

 

Bir cevap yazın