Dünya Denizciler Günü Kutlu Olsun!

Dünya Denizciler Günü Kutlu Olsun! IMO tarafından kararlaştırılan 25 Haziran Dünya Denizciler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu yıl 25 Haziran Dünya Denizciler Günü teması olarak ‘Denizcilerin Refahı’ mottosunu belirledi.

IMO, her yıl ‘Dünya Denizciler Günü’ için bir tema belirliyor. Bu yıl için seçilen motto ise ‘Denizcilerin Refahı’ oldu. Refah, özellikle mental sağlık olarak son yıllarda denizciliğin en önemli sorunlarından biri olarak görülüyor. Eşsiz ve zorlu çalışma ortamları sebebiyle deniz çalışanları, diğer meslektaşlarından daha fazla depresyon ve stres altında çalıştıklarına dikkat çekiyor.

Denizciler özellikle uzun dönemli operasyonlarda Skype ve facetime çağrılarının geç bağlanmasından kaynaklı olarak aileleri ile görüşememeleri, uzun dönemli sözleşmelerin yapılması ve operasyon yorgunlukları gibi sorunların çözülmesini istiyor.

2010 yılında Uluslararası Denizcilik Örgütü(IMO), 25 Haziran’ı, ‘Uluslararası Denizciler Günü’ olarak belirlemiş ve o tarihten beri her yılın 25 Haziran’ı ‘Dünya Denizciler Günü’ olarak kutlanıyor.

IMO Genel Sekreteri Kitack Lim, ‘Denizcilik zor bir iştir. Denizciler fiziksel ve zihinsel olarak seyrüseferin güvenliğini takip ediyor. Bunlarla beraber denizdeki yaşam kalitesini etkileyebilecek birçok İnternet erişimi, suçlulaştırma, ücretler gibi birçok zorlu faktörde mevcut’ dedi.

Kitack Lim, bu yılki fotoğraf kampanyasında denizcilerden iyi bir günlerinin fotoğrafını atmalarını istedi. Bütün denizcilerin katılımını beklediklerini söyleyerek denizcilerden deneyimlerini paylaşmalarını ifade etti.

Bu yıl IMO ve ISWAN’ın katkılarıyla GoPro kamera ve iPad ödüllü bir fotoğraf yarışması düzenleniyor. Fotoğraflarını paylaşmak isteyen denizciler Twitter üzerinden fotoğraf paylaşıyor.

Kaynak: Deniz Haber Ajansı

Bir cevap yazın