En Çok SECA İhlali Manş Denizi’nde Gerçekleşiyor

Chalmers Teknik Üniversitesi’ndeki araştırmalara göre, gemilerin yaklaşık %87-98’i 2015’te Kuzey Avrupa’da uygulamaya konan kükürt emisyonlarına yönelik sert kurallara uyum sağlıyor. Ancak en düşük uyum seviyeleri, Manş Denizi’nin batı kısmında ve Baltık Denizi’nin ortasında gözlenmiştir.

Kuzey Avrupa Sülfür Emisyon Kontrol Bölgesi’nde (SECA) seyreden gemiler için 1.1 ve 0.1 oranlarında değişen sülfür oranlı yakıt kullanımı 2014 sonunda büyük ölçüde azalmıştır. Bundan önce,deniz taşımacılığı kaynaklı kükürt emisyonlarının her yıl 50.000 Avrupalının erken ölümüne neden olduğu düşünülüyordu.

SECA Avrupa Haritası

İsveç’te bulunan Chalmers Teknik Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yeni metodların etkilerini araştırmak amacıyla emisyonlarını takip ettikleri gemilerin uzaktan takibi için yeni bir yöntem geliştirdiler.

Açıklandığı gibi, genel olarak gemiler hem düşük kükürtlü fuel oil hem de daha az pahalı olan yüksek kükürtlü fuel oil taşırlar, fakat fuel oil’i ölçüm istasyonlarının geçişinden önce iyi bir şekilde değiştirirlerse, yakalanmayacaklardır. Chalmers Teknik Üniversitesi’nde optik uzaktan algılama profesörü ve projenin başında olan Johan Mellqvist’e göre havadan izlemek diğer yöntemlere göre daha etkili olabilir.

Proje, Danimarka Çevre Koruma Ajansı ve AB projeleri Compmon ve Envisum aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Ölçümlerin bir kısmı Danimarka, Manş Denizi ve Baltık Denizi’nin ortasında uçak kullanılarak ölçüldü. Diğerleri ise Göteborg, İsveç, Oresund Köprüsü’nde (Kopenhag ve Malmö arasında)ve Danimarka’nın merkezindeki The Great Belt Köprüsü’nde sabit ölçüm istasyonları ile ölçülmüştür

Havadan yapılan araştırmalar, Eylül 2016 ‘da Manş Denizi’nin batısındaki SECA bölgesine yakın gemilerin %13 ‘ünün kükürt yönetmeliklerine uymadığını gösterdi. Danimarka’daki gemiler için, ilgili rakam zamana bağlı olarak %6-8’dir.

Göteborg’a yaklaşırken geçilen Oresund ve The Great Belt köprülerin de yapılan ölçümler gemilerin %2 ila %5’i uyumlu olmayan fuel oil kullandığını göstermektedir. Karşılaştırılan gemi denetimleri gösteriyor ki bu durum limandaki gemilerin %5 ‘ini kapsıyor. Bu durum gösteriyor ki denetlenmeyi bekledikleri sabit istasyonlara uymayı hedeflerken, bazı gemiler fuel oil’e çok geç (SECA’ya girerken) geçerler ve ya uyumsuz fuel oil’e çok erken geçerler. (SECA’dan ayrılırken)

Deniz taşımacılığı şirketlerinin yasaklanan yüksek kükürtlü fuel oil’i kullanmaya devam etmesi için güçlü bir mali teşvik var.Örneğin, İngiltere ve St. Petersburg arasındaki tamamı SECA bölgesi içindeki tek bir yolculukta daha ucuz ve yüksek kükürtlü yakıtı kullanarak yaklaşık 100.000 Euro tasarruf sağlayabilirler.

 

Çeviri: Elif Nisa Çatal

Kaynak: Safety4Sea, Chalmers University of Technology

Bir cevap yazın