Equasis Nedir? Nasıl Kullanılır?

Her gün dünyanın farklı limanlarında ve tersanelerinde PSC, FSC, Class surveyleri yapılmaktadır. Her geminin survey sonucunda çıkan eksikliklerinin bir sonraki denetime kadar giderilip giderilmediğinin kontrol edilmesi gerekmektedir. FSC, PSC, class vs. farklı farklı kurumların yaptığı denetimlerin takip edilmesi ve herkesçe erişilebilir hale getirilmesi amacıyla Avrupa Komisyonu (EC) ve Fransız Denizcilik Birliği tarafından 1997 yılında kar amacı gütmeyen bir girişim olarak Equasis ortaya çıktı. Equasis’in finansal destekçileri Birleşik Krallık, İspanya, Singapur ve Japonya’dır.

Equasis Nedir?

Equasis hem denizcilik sektöründe şeffaflığın artırılmasını hem de gemilerin sicilinin takip edilmesini kolaylaştırmıştır. Equasis böylece dünya deniz ticaret filosunun takibini sağlamaktadır.

Equasis üzerinden bir gemiyle ilgili edinilebilecek bilgiler şunlardır: IMO numarası, gemi ismi, MMSI, GT, DWT, gemi tipi, yapım yılı, bayrağı, durumu, ISM Manager bilgisi, gemi sahibi (owner) bilgisi, gemi işletmecisi (manager) bilgisi, Class kuruluşu, Class survey tarihleri, ISM sertifikası tarihleri, P&I bilgisi, INTERTANKO vb. birliğe üyelik durumu, PSC listesi, PSC’lerin tarihleri, nerede yapıldığı hangi MoU(Memorandum of Understanding)’ya göre yapıldığı, eksikliklerin sayısı, bağlama durumu, varsa özel inspection bilgisi ve tarihleri.

Özetle; Equasis ile bir geminin o güne kadar geçirdiği süreci takip edebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

equasis_1

Equasis.org adresini açtığınızda sizi bu sayfa karşılamaktadır, veritabanına erişebilmeniz için öncelikle kayıt olmalısınız. İsteyen herkes kayıt olabilir, herhangi bir sınır yoktur. Kayıt olduktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra açılan ekranda Equasis ile ilgili istatistikleri, son veri girişini yapan kurumların listesini ve asıl kullanacağımız kısım olan arama kutucuğu görülecektir.

equasis_2

Biz bu yazı için okulumuzun gemisi olan “YILDIZ TEKNIK UNIVERSITESI”ni arattık.

equasis_3

Arama sonucunda ilgili geminin IMO numarası, ismi, gross tonage’ı, tipi, yapım yılı ve bayrağı hakkında hemen bilgi edindik. IMO numarasına tıkladığımızda ise geminin bilgilerine erişmiş bulunuyoruz artık.

equasis_4

İlgili gemimiz Türk Loydu’na kayıtlı olduğu için ayrıca Equasis bizi Türk Loydu sitesi üzerinden erişebileceğimiz survey bilgilerine de götürüyor. Diğer klas kuruluşları da böyle hizmetler sunmakta, yayınlanan içeriklerde farklılıklar olabilir. Klas kuruluşlarının yayınladığı bilgilerle makine ve tekne ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İsterseniz bu bilgileri PDF olarakta bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Siz de merak ettiğiniz gemilerin survey bilgilerini kontrol edebilirsiniz.

Yazar: Kerim Kaan Dönmez

Bir cevap yazın