7. Denizin Yıldızları

7. Denizin Yıldızları Katılımcıları

Her sene geleneksel olarak YTÜ Gemi ve Denizcilik Kulübü tarafından düzenlenen Denizin Yıldızları Kariyer Günleri etkinliğinin 7’ncisi 16-17 Ekim 2018 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü oditoryumda gerçekleştirildi. Ek olarak uzakyol deniz stajından dönen son sınıf öğrencilerinin gemide çektikleri fotoğraflardan oluşan “Denizden” Fotoğraf Sergisi de 7. Denizin Yıldızları ile birlikte sunuldu.

Sektörün önde gelen firmaları ve birçok değerli konuşmacıların yer aldığı etkinlikte denizcilik sektörünün geleceği, mühendislik alanında gelişmeler, sektörün öğrencilerden beklentileri gibi konulara yer verildi. Açılış konuşmalarını Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yasin Üst, Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Odası Başkanı Feramuz Aşkın, Türkiye Denizcilik Federasyonu Başkanı Erkan Dereli, Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı’nı Temsilen Cem Erdem ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin yaptı. Etkinliğin Ana Sponsoru olan Pearl Naval Denizcilik’in konuşmasından sonra öğle arasına gidildi.

7. Denizin Yıldızları Programı ve Afişi
7. Denizin Yıldızları Programı ve Afişi

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölüm Başkanı Yasin Üst etkinlikte denizciliğin bugünkü durumu, öğrencilerin gelecek vizyonu, firmaların stajyer ve öğrencilerin de staj yeri bulma sorunları, mesleki zorluklar, gemi hayatı ve mesleki gelişim gibi konuların ele alınacağını söyleyerek, öğrencilerin sorularını ve sorunlarını ortak zeminde dile getirebilmelerinin mümkün kılındığını dile getirdi.
Açılış konuşmalarına Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz konuşmaya devam etti. Fakültenin kurulduğundan bu yana 9 yıl geçtiğini ve yaklaşık 200 öğrenciyi mezun ettiklerini belirterek, “Bu etkinliğe ilgi ve alaka her yıl artmaya devam etmektedir. Bilindiği gibi yük taşımacılığının yüzde 85’i deniz yoluyla yapılmaktadır. Dolayısıyla gemilere ve gemileri işletecek olan gemi adamlarına, zabitlere sürekli ihtiyaç vardır.” dedi. Yılmaz, şunları kaydetti: “Önemli olan bu gemileri işletecek olan zabitlerin iyi yetişmesi. Bu öğrencilerin iyi yetiştiğini ve onların dünya denizlerinde çalıştığını görmek bizleri onurlandıracaktır. Eğitim kurumlarının yanında armatör firmaları, tersaneler ve yan sanayilerle sektörün diğer paydaşları birbirlerini tamamlar. Etkinlik sektördeki paydaşlar ve öğrenciler arasında iyi bir iletişim ağının kurulmasına vesile olacaktır. Bu paylaşımların öğrencilerimizin kariyer planlamalarında birer deniz feneri gibi yol göstereceğine inanmaktayız.”

Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası (GEMİMO) Başkanı Feramuz Aşkın ise etkinliğin başladığı günden bu yana katılım gösterdiğini dile getirerek Şunları kaydetti: “Öğrenciler ‘bu mesleği neden seçtiniz diye sormayacağım ama iyi ki de seçmişsiniz diyeceğim. Gerçekten de dünyanın en zevkli mesleklerinden biri. Böyle bir uluslararası ve zorlu mesleği yapmak için kendinizi çok iyi hazırlamanız gerekmektedir. Sizler gittiğiniz limanlarda Türkiye’nin birer elçisi olacaksınız. Türkiye’yi iyi bir şekilde temsil etmelisiniz” değerlendirmesini yaptı.
Türkiye Denizcilik Federasyonu Başkanı Sayın Erkan DERELİ sözlerine Gemi ve Denizcilik Kulübü’nün 7.si olan Denizin Yıldızları etkinliğinin ülkemiz deniz emekçileri, çalışanları ve işverenlerine hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ederek emeği ve maddi manevi katkısı olan ve bugün de burada değerli düşünce ve görüşleri ile katkı verecek olan katılımcıları saygıyla selamlayarak başladı. Sivil toplum kuruşlarının demokrasinin vaz geçilmez ögesi olduğunu vurgulan Sayın Erkan DERELİ, çoğulculuğun ve katılımcılığın demokrasiye en yüksek düzeyde katkısı ancak sivil toplum kuruşların varoluşu ve sürdürebilirliği ile sağlanabileceğini söyledi.

Tüm öğrencilerin kendi hikâyelerinin olması gerektiğini söyleyen Erkan Dereli sözlerini şu cümleyle bitirdi: “İdealler yıldızlar gibidir onları yakalamak çok zordur ama geceleri bizleri aydınlatan yıldızlardır sizler genç meslektaşlarım Türkiye’nin aydınlık yarınlarının birer yıldızısınız. Atatürk’ün çağdaşlığı bilimselliği akılcılığı şiar edinen rotasında inanıyorum ve sizlere sonuna kadar güveniyorum ki Türkiye’nin aydınlık yarınının yıldızları sizler olacaksınız.”

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır ise konuşmasında öğrencilerden teknolojiyi takip etmeleri gerektiğini dile getirdi. Çakır konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Meşhur bir deyiş var ‘Ol mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler…’ Biz sebep ne olursa olsun hangi iştihatla denizciliği seçmiş olursak olalım bu mesleği hem okurken hem stajda ve de sonrasında yapacağınız zaman denizi sevebiliriz. Anlamanız ve tanımanız gerekir. Denizin kanunları var. Su kanunu da denir. Şöyle denilebiliyor. Denizin kanununu bilmeyen deniz kenarına gidip denize taş bile atmasın. Kanunu biliyor olabilirsiniz. Hiç olmazsa denize, deniz ile alakalı herhangi bir işi yapacaksanız iyi bir bilenle birlikte hareket etmeniz gerekir. Bu donanıma siz öğrencilerin, öğrencilik yıllarından gördüğü müfredatla başlayarak meslek hayatında kendinizi deniz kanununu tam öğrenip kendinizi yetiştirmeniz öncelikle kendinize faydası olacak bir işlemdir. Sonrasında çalıştığınız gemilere, şirketlere, ülke denizciliğine ve doğal olarak dünya denizciliğine çünkü denizcilik küresel bir iş koludur. Her iş kolunun kendince organizasyonları var ama dünya üzerinde en eskisi IMO’dur. Kuralları belirleyen tek çalışma ve sanayi koludur. Dünya Denizcilik Örgütü kuralları koyuyor. Bize düşen bu kuralları iyi öğrenip, özümseyip, benimseyip onları hayata geçirmemiz. Kendinizi müfredatın dışında da daha bir geniş açıyla çalıştığınız sektörü tanımaya yönelik sektörde kim kimdir, nereyle iş yapar? Bütün dinamikleriyle bilmenizin faydalı olduğunu düşünüyorum. Kendinizi sadece bir çalışan olarak görmemeniz lazım. Bu size de haksızlık olur. Çok kaliteli bir üniversitede kaliteli bir eğitim alıyorsunuz. Siz aynı zamanda geleceğin denizci iş adamları, işletmecileri ve yöneticilerisiniz.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı’nı temsilen Sayın Cem Erdem ise Türkiye’deki denizcilik eğitimi ve nasıl denetlendiği hakkında bilgi verip gemi makineleri işletme mühendisliğinin özel bir branş olduğu bu yüzden okulunuzun öğretmenlerinizi ve mesleğinizin kıymetini bilerek mezun olana kadar mesleki ve kişisel yeterliklerinizi sağlayarak deniz ticaret filosunda uzun yıllar yer alacağınızı biliyorum dedi.
Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin de sözlerine sektörün tüm paydaşlarını birleştirebildikleri için öğrencileri kutlayarak başladı. Denizciliğin bir ekosistem olduğunu ve bunun gereğinin hem üniversiteler hem devlet hem de sektör yerine getirmesi gerektiğini söyledi. Tüm bu paydaşlarının denizciliğinin sorunlarını birlikte tartışması ve sonuç odaklı çözüm önerileri getirilmesi gerektiğini söyledi.

7.Denizin Yıldızları etkinliği Ana Sponsoru olan Pearl Naval’ın konuşmasından sonra öğle arasına gidildi. Pearl Naval Denizcilik 2017 yılında kurulmuş olup, İstanbul’da faaliyet göstermeye başladıklarından ve gemi işletmeciliği, gemi kiralama, teknik danışmanlık, finansman çözümleri, sörvey, gemi inşa denetimi gibi ana alanlarda yerli ve yabancı kuruluşlara tam kapsamlı hizmetler vermekte ve çözüm ortaklığı yaptığından bahsetti. Filolarında bulunan gemileri, çalıştıkları hatlarını ve şirket politikalarından bahsederek oturum soru cevapla sona erdi.

7. Denizin Yıldızları

Öğleden sonra 1.Oturum olan Türk denizciliğinin yarını açık oturumu konuşmacıları olan Sayın Cem Erdem, Sayın Dr.Görkem Kökkülünk ve Sayın Görkem Çilsoy ve Sayın Feramuz Aşkın’nın moderatörlüğünde denizcilik eğitimi, kariyer planlaması, yabancı dilin önemi, Türk denizcisinin dünyadaki yeri, eğitimdeki zaman sıkıntısı gibi önemli konulara değinildi.

Etkinlikte, Entech&Semar, ABB, MAN Energy Solutions, Pearl Naval Denizcilik, İnce Denizcilik, Active Denizcilik, Arkas Denizcilik, MSC Gemi Acentacılığı, Beşiktaş Denizcilik Omikron Crew Manangament, Wartsila ve İlkfer Grup firmalarının üst düzey yetkilileri katılarak sunumlarını yapıp öğrencilerin sorularını yanıtladı ve Yıldız Kampüsü Oditoryum’da yedincisi düzenlenen Denizin Yıldızları Sektör-Öğrenci Buluşması etkinliği tamamlandı.

[metaslider id=”2635″]