Gemi Dizel Motorunun Başlatılmasında Sıkıştırılmış Havanın Rolü

Dizel motorların gemilerde nasıl (çalışmaya) başladığını biliyor musunuz? Dört katlı bir binaya eşdeğer büyüklükte ana tahrik motoru, 30 bar’lık bir basınçta sıkıştırılmış hava yardımıyla başlatılıyor.

Bildiğiniz gibi bir gemi bir mobil enerji santrali veya hareketli bir mini şehir. O tüm tesislere sahip,bazen karada bulduklarımızdan daha iyi. Bu hareketli devler, bir gemideki birçok aktiviteyi kolaylaştıran önceden tasarlanmış ve monte edilmiş bir basınçlı hava sistemine sahiptir. Gemide çoğunlukla 4 ila 8 ve bazen 10 hava kompresörü bulunur. Bu hava kompresörleri, zaten hafif bir pozitif basınç altında olan makine dairesi atmosferinden emiş alır. Bu hava kompresörleri havayı kademeli olarak sıkıştırır ve akümülatör görevi gören devasa hava tüplerini doldurur.Genellikle 30 bara kadar sıkıştırırlar ve hava tüplerini her zaman dolu tutarlar. Hava tüplerinin sayısı ve hacmi (kapasite) ana tahrik motorunun gücüne (büyüklüğüne) bağlıdır. Hava kompresörleri değişken kapasiteye sahiptir ve teknedeki gereksinimlere göre kullanılır.

Bir Gemide Sıkıştırılmış Havanın Rolü

Basınçlı havanın gemideki rolü çok muazzam bir doğaya sahip. Her geminin bir “DEAD-START”, “FIRST START” veya “BLACKOUT” düzenlemesi olacaktır. Bu, geminin tamamen “Ölü” olduğu bir durumdur, yani, herhangi bir güç yoktur, hiçbir makine çalışmaz ve hava motorunda hiçbir basınçlı hava jeneratör motorunu (yardımcı dizel motor) çalıştırmak için kullanılmaz.Daha sonra hava tüpünü doldurmak ve gemiyi güvenli, normal, çalışma durumuna getirmek için her gemi için bir hüküm verilir. Bu, ya “Acil Jeneratör” den güç kaynağını alan küçük bir dizel motor ya da elektrik motoru tarafından tahrik edilen bir “Acil Durum Hava Kompresörü” ile sağlanır. Basınçlı havanın gemide çeşitli kullanımları aşağıda sıralanmıştır:

  1. Ana tahrik motoru başlatmak için
  2. Yardımcı dizel motoru çalıştırmak için (elektrik üretimi)
  3. Geminin düdüğünü çalmak için 
  4. Makine Dairesi genel servis ve temizlik için. 
  5. Pnömatik aletlerin çalışması için
  6. Güverte hizmetleri için, yonga yapmak için. 
  7. Çeşitli makinelerin otomasyonu ve enstrümantasyonu için, 
  8. Taze ve deniz suyu hidroforları için,
  9. Yangın alarmları ve Hızlı Kapama Valflerinin (Quick Closing Valve) çalışması,
  10. Egzoz Gazı Ekonomizer için 

Sıkıştırılmış Hava Sistemi Düzeni

Havadaki sıkıştırılmış hava sistemi, tipik olarak 4’ü ana kompresör, 2 adet servis hava kompresörü ve bir adet hava kompresörü olmak üzere 4 ila 6 kompresör setine sahiptir. Acil durum hava kompresörü normal olarak kullanılan bir makine olarak sayılmamalıdır.

Ana hava kompresörleri: Bunlar, sadece manevra sırasında bir geminin limana girmesi veya ayrılması durumunda kullanılır. Hepsi daha yüksek kapasitededir. Manevra sırasında, bu kompresörler devreye sokulduğunda, hava tüpünü diğer kompresörlere göre daha hızlı doldurur ve böylece geminin kendini limana bırakmasını sağlar.

Topping-up hava kompresörleri: Bunlar, ana hava kompresörlerinden nispeten daha az kapasiteye sahiptir. Bunlar sadece, gemilerin hava tüketiminin çok daha az olduğu (sadece motor ve güverte hizmetleri) denizlerde seyrederken kullanılır.

Servis Hava kompresörleri: Bunlar, motor veya güverte servisi için kullanılan genel servis hava kompresörleridir. Daha az kapasiteye sahiptirler ve saf katı yağsız hava kalitesi için tasarlanmıştır. Bu kompresörler, kontrol havası tüpünün basılması için kullanılır ve bu nedenle yüksek saflıkta kontrol havası, makine dairesinde ve petrol tankerleri için pompa odasında çeşitli otomasyon amaçları için kullanılır.İlgili amaçlar için ana hava tüpleri, servis hava tüpü ve bir kontrol hava tüpü ayarlanmış olabilir. Sistem ayrıca, basınçlı havadaki nemden kurtulmak için birçok basınç düşürme valfini ve kurutucuyu (nem gidericiler) de içerir.

Yardımcı Dizel Makinenin (D/G) Çalıştırılması

Yardımcı dizel makinenin, çoğunlukla, makinenin boyutuna bağlı olarak, basınçlı hava yardımıyla başlatılır. Diğer başlangıç ​​araçları elektrikli çalıştırma (batarya) ve hava motoru (volanda devreye girer) içerir. En yaygın yöntem basınçlı hava kullanımıdır. Yardımcı motorun çalıştırılması için düzen aşağıda verilmiştir.Yardımcı motoru çalıştırmadan önce aşağıdaki güvenlik kontrolleri yapılmalıdır: 

  1. Dönme dişlisi devrede (varsa). 
  2. Yağlama yağı karteri seviyesi normal 
  3. Turboşarj yağı seviyesi (her iki türbin ve üfleyici) tarafı normal
  4. Yağlama yağı hazırlama pompası çalışıyor.
  5. HFO / dizel booster pompası çalışıyor. 
  6. Yağlama yağı, tatlı su soğutma, yakıt basıncı normal.
  7. Rocker kol tankı seviyesi normal. 
  8. Basınçlı hava hattındaki tüm vanalar motora açıktır.

Bir yardımcı motorun yukarıdaki başlangıç ​​diyagramına istinaden, ana hava tüpünden “ana hava”, hava başlangıç ​​valfine ulaşır. Ana hava başlangıç ​​hattından, “pilot hava”, başlangıç ​​hava dağıtıcısına giden bir kılavuz vardır. Motor döndüğünde, eksantrik mili de dönerek “başlangıç ​​havası dağıtıcı kam” döner. Bu kam, motorun ateşleme sırasına göre dizayn edilmiştir, böylece dağıtıcı dönmekte ve pilot havanın belirli birime gitmesini sağlamaktadır. Pilot hava, hava çıkış vanasının üstüne ulaşarak açılarak, uzun süre beklenen ana havanın yanma odasının içine girmesini sağlar. 30 bar olan ana hava pistonu aşağıya doğru çevirerek krank milinin dönmesini sağlar. Bu, krank milinin sürekli olarak rotasyonuna yol açarak, enjekte edilen yakıtın ateşlendiği minimum RPM(Rounds/Revolution per minute, dakikadaki devir sayısı, devir/dakika, d/d)’i elde etmek için motoru çalıştırır. Motor yakıtı aldığında, hava kesilir ve boşaltılır. Böylece yardımcı dizel motor, basınçlı hava yardımıyla başlatılır.

Kaynak: Bright Hub
Çeviri: Emir Ertunç, Teknik Denizcilik

Bir cevap yazın