Haber: Endonezya’nın Yeni Korumacı Kuralları Endişelendiriyor

Avrupalı gemi sahipleri Endonezya’nın yakın zamanda çıkardığı kanuna karşı bir bildiri yayınladılar. Yeni yasa ile birlikte belirli malların ithalat ve ihracatı Endonezya’nın ulusal şirketleri tarafından yapılabilecek. Bu emtialardan bazıları: kömür, ham palm yağı, pirinç ve devlet üretimi mallar.

Yeni yasa ile Endonezya, Avrupalı denizcilik şirketleri ile uzun süredir devam eden korumacılık sorununu ciddi bir şekilde etkilemişe benziyor. Avrupalı armatörler ayrıca Endonezya’nın iş ortamını ve yabancı yatırımcıları riske attığını düşünüyor.

ECSA (European Community Shipowners’ Associations, Avrupa Topluluğu Armatörler Derneği) Genel Sekreteri Martin Dorsman ise “AB ile Endonezya’nın serbest ticaret antlaşması müzakere ettiği bir dönemde Endonezya’nın getirdiği yeni kurallar kabul edilemez. Bu haftaki ikili ticari görüşmelerimiz göz önüne alındığında endişelerimizi Avrupa Komisyonu’na ilettik, umarız Endonezyalı ortaklarımızı bu konuda sorgulama şansı bulurlar.” diyerek memnuniyetsizliği ifade etti.

Kaynak: European Community Shipowners’ Associations
Çeviri: K. Kaan Dönmez, Teknik Denizcilik

Bir cevap yazın