Dünyanın İlk LNG Yakıtlı Dökme Yük Gemisi Teslim Edildi

Hyundai Mipo Dockyard (HMD) ve ILSHIN LOGISTICS, Lloyd’s Register (LR) ve Korean Register’a  dünyanın ilk LNG yakıtlı dökme yükünü başarıyla teslim etti.Elli bin detveyt(DWT) tonajlı dökme yük gemisi ayrıca Uluslararası Gaz Yakıtları Kodu (IGF-Code) ile uyumluluğu doğrultusunda onaylanmıştı.Gemi, 2016 yılının Temmuz ayında açıklanan yeni çevre dostu LNG-yakıtlı dökme yük gemilerinin ilkini gerçekleştirecek bir işbirliği projesinin sonucudur.

IMO numarası 9812602 olan ve Ilshin Green Iris ismi verilen gemi 190 metre uzunluğunda ve 32 metre genişliğinde. Geminin, östenitik yüksek manganlı çelikten yapılmış ve kıç demirleme güvertesinde yer alan 500m³ kapasiteli bir Tip ‘C’ LNG tankı vardır.

POSCO’nun yeni geliştirdiği malzeme, yüksek manganez içeriğine (yaklaşık %26) sahiptir ve kriyojenik LNG, sıvılaştırılmış gaz depolama uygulamaları için özel olarak tasarlanmıştır. Yüksek manganlı çeliğin özelliklerinin ve niteliklerinin yanı sıra gerekli kaynak teknolojisi ve yakıt deposu tasarımı, LR’nin desteği, sertifikasyonu ve onayı ile kriyojeniklere uygunluğu kanıtlanmıştır.

ILSHIN_GREEN_IRIS

LR, kapsamlı bir geliştirme ve test yapıldıktan sonra Yüksek Manganlı Çelik Kaynak Sarf Malzemeleri, Kaynak Prosedürü Onayı ve Malzeme Onayının onaylanmasını sağlayarak POSCO ve ILSHIN LOGISTICS’i desteklemek için kapsamlı bir yaklaşım benimsemiştir. LR sertifikası resmi olarak Temmuz 2017’de yayınlandı.

LR’nin Baş Temsilcisi ve Kore Deniz Müdürü JT Lee şunları söyledi: “Dünyanın ilk 50.000 DWT LNG yakıtlı dökme yük gemisinin, belgelendirme ve onay için LR’nin katkısı ile başarılı bir şekilde teslim edilmesini görmek beni çok heyecanlandırdı ve gururlandırdı.” Bu göze çarpan başarı, endüstri ortakları arasında öncü ruhu ve sağlamlığı ile uyumlu bir çabaya da atfediliyor.

Geminin başarılı bir şekilde teslim edilmesi, emisyona uygun çevre dostu tasarımların hazırlanmasına yönelik makul ve sağlam bir çözümün piyasaya önemli bir göstergesi olmalıdır. ”

Kaynak: Lloyd’s Register, Marine Traffic

Çeviri: Emir Ertunç, Teknik Denizcilik

Bir cevap yazın