Kısmi Yük Optimizasyonu Yakıt Tasarrufu Sağlıyor

MAN Diesel & Turbo kısmi yük optimizasyonu girişimi, tanıtımından bu yana 180 sipariş aldığını duyurdu. Kısmi yük optimizasyonu, dört zamanlı ve küçük çaplı MAN motorlarının çalışması sırasında yakıt tüketimini optimize eden bir ayar yöntemidir.

MAN Diesel & Turbo’nun dört zamanlı motorları üzerine çalışan mühendislerden biri olan, Finn Fjeldhøj şunları söyledi: “Kısmi yük optimizasyonu, yüksek yük aralığında daha yüksek yakıt tüketimi pahasına, IMO NOx sınırını aşmadan düşük ve kısmi yükte yakıt tüketiminin azaltılması prensibiyle çalışır. Önceden optimize edilmiş yeni motorlar sağlayabilir veya gerektiğinde güçlendirme yapabiliriz. Güçlü talebin kanıtladığı gibi, Her iki kısmi yük optimizasyon çözümü bugüne kadar piyasada tutulacağını kanıtladı.”

Kısmi yük optimizasyonu, gemi sahiplerinin yardımcı motorlarını iyi çalışır durumda tutmaları ve akaryakıt maliyetlerini düşürmelerine yardımcı olur. Genellikle %75 MCR(Maximum Continuous Rating, Maksimum Sürekli Güç) (özellikle yük aralığı yaklaşık %40-65 MCR olan) altındaki kısmi yüklerde çalışan ve motor performansını %60-65 MCR’de optimize eden jeneratörler için önerilir.

Tüm yeni Holeby motorları (MAN dual-fuel jeneratörleri) için kullanılabilir ve mevcut tüm motorlara takılabilir. Projeye özel retrofit(güçlendirme) kitleri tüm parçaları, nitelikli fiter çalışanlarını ve maliyet/kazanç hesaplamalarını kapsar.

Kısmi yük optimizasyonu, tipik olarak, motor tipine ve yük noktasına bağlı olarak 5 g/kWh’e kadar yakıt tasarrufu sağlar ve üstün yanma süreci nedeniyle önemli motor parçalarını korur.

Aynı şekilde, bağıl yakıt tüketimi tasarrufları, IMO Tier III uyumluluğu için bir SCR sistemi ile birlikte uygulandığında da geçerlidir. Motor ayarı  charge-air blow-off valfi ile ve waste gate(turbo basınç valfi ) ile ayarlanabilir.

Kaynak: MAN Diesel & Turbo
Çeviri: Sercan Kocadağ, Teknik Denizcilik

Bir cevap yazın