Metanol Yakıtlı Gemi Siparişleri Yolda

Waterfront Shipping Company, Marinvest, IINO, Mitsui ve NYK Group, dört yeni gemi siparişi verdi, bunların en önemli özelliği ise yakıt olarak metanol kullanacak olmaları.

4 adet 49000 DWT yeni gemi siparişi veren firmalar gemilerini 2019’da teslim alacaklar. Bu gemiler ise 2-stroklu dual-fuel MAN B&W ME-LGI’lerle donatılacak. Makineler metanol, fuel oil, marine diesel oil ve marine gas oil ile çalışabiliyor. (LGI: Liquid Gas Injection)

Hali hazırda 7 metanol yakıtlı gemisi olan Waterfront Shipping Company (WFS), bu siparişlerle filosunu genişletecek. Gemiler Kore’deki Hyundai Mipo Dockyard’ta yapılacak. Hyundai Mipo Dockyard daha önce de ilk jenerasyon metanol yakıtlı gemiler yapmıştı. WFS böylelikle gemilerini yenilerken artan metanol talebini destekliyor. WFS gemilerin 2’sini Marinvest ile, birini NYK ile ve birini de IINO-Mitsui ortaklığıyla alacak.

Güvenli, bakterilerce ayrıştırılabilen, geri dönüşümlü ve düşük emisyonlu bir yakıt olan metanol şu an piyasada kullanılan yakıtlara önemli bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor, son IMO emisyon regülasyonları bunu destekler nitelikte.

Konuyla ilgili Marinvest Yönetim Kurulu Başkanı Patrik Mossberg ise “2016’da aldığımız metanol yakıtlı gemilerimizin performansından çok memnunuz ve 2 yeni gemi siparişimizden dolayı da heyecanlıyız. Bizim genel hedefimiz dual-fuel konseptinin emniyet ve makine dayanıklılığı yönünde geliştirilmesidir. Metanol taşınması için kullanılan teknolojinin iyi geliştirildiğini tespit ettik ve düşük parlama noktasına sahip yakıtlar için güvenli dual-fuel çözümünü sunduk.” yorumunda bulundu.

Metanol hakkında

Metil alkol (metanol, karbinol) CH3OH formülüyle bilinen en basit yapılı alkoldür. Saf metanol 1 atm’de 64.6 derecede kaynayan akışkan bir sıvı olup, parlak olmayan mavimsi bir alevle yanar. Çok az miktarda dahi çözünür ve canlı organizma için zehirdir. 25 gram metanol içilirse insanlarda körlüğe neden olur. 30 ml kadar bir hacim ise ölümcüldür. Ortalama letal (öldürücü) doz ise 100 ml’dir (vücut ağırlığının kg başına 1-2 ml saf metanol). Koku ve görünüm açısından etanol (içecek alkol) ile benzerliklerinden ötürü, ayırımlarını yapmak zordur.

Yakıt Bilgileri Bazı yakıtların karakteristikleri, (Kaynak: MAN B&W)

Yakıt olarak metanol

Metanol, gemi işletmecilerinin ilgisini çekmekte çünkü sülfür içermez ve oda koşullarında sıvı haldedir bu da gemi de taşınabilirliği kolaylaştırmaktadır. IMO’nun ECA (Emission Control Area) sahalarında belirlediği sülfür gerekliliğini sağlama konusunda metanol iyi bir seçenektir. Bir diğer taraftan yakıtlardaki en büyük sorun emisyonlardır. CO2 emisyonları IMO’nun 2013’te adapte ettiği Energy Efficiency Design Index (Enerji Verimliliği Tasarım İndeksi, EEDI) ile Ocak 2013’ten sonra imal edilen tüm gemilerin CO2 emisyonları kısıtlandırıldı. Armatörler ve gemi işleticileri de HFO yerine alternatif düşük karbonlu yakıtlar (örn. doğal gaz, likit petrol gazı ve metanol) arayışına geçtiler.

Methanol basınçlandırılmamış tanklarda depo edilebilir ve kolaylıkla taşınabilir. Böylelikle tren, kamyon, gemi gibi bir çok şekilde taşıması sağlanabilir bu da metanol üretimi ve dağıtımı altyapısının kolaylıkla genişlemesinin ve sürdürülebilirliğini sağlayabilir.

Şu anda metanol fiyatları HFO’lara nazaran yüksek olsa da özellikle SECA (Sulphur Emission Control Area, Sülfür Emisyonu Kontrol Bölgesi) alanlarında kullanımı zorunludur.

Kaynak: MarineLog, Wikipedia, MAN B&W
Çeviri: Kerim Kaan Dönmez, Teknik Denizcilik

Bir cevap yazın