Stern Tube Nedir?

Herkesin bildiği üzere gemilerin yürütülmesi, gemilerin kıç tarafında bulunan bir pervane yardımı ile gerçekleşir. Fakat pervanenin geminin iç kısmında konumlanan ana makine ile olan bağlantısını herkes bilmeyebilir. Stern tube (Kıç tüp), geminin kıç tarafına yerleştirilmiş olup, bu bağlantının yapılmasına yardımcı olmaktadır.

Gemi pervanesi, dümen yelpazesi hariç, gemi makine dairesi dışında ve deniz suyu ile temas halinde bulunan makine elemanlarından birisidir. Peki daha önce pervanenin gemi makine dairesine olan bağlantısının nasıl olduğunu gördünüz mü veya bu olayı merak ettiniz mi? Peki hiç pervaneyi tutan şaftın geminin gövdesine girdiğinde nereye gittiğini merak ettiniz mi? Eğer bunları merak ediyorsanız tamamen doğru adrestesiniz.

Pervane, geminin tahrik sisteminin bir parçası olup dönüş sağlayabilmek için bir enerjiye ihtiyaç duyar. Bir gemi dizel makinesi makine dairesi içerisinde bu enerjisi pervaneye sağlamak amacıyla konumlandırılmıştır. Hem dizel makine hem de pervane çok ağırdır: her ikisini de aynı yerde konumlandırmak geminin stabilitesini bozabilir. Bu nedenle bir pervane şaftı ve stern tube kullanılmaktadır.

Stern Tube Nedir?

Adından da anlaşılabileceği gibi stern tube (kıç tüp) geminin kıç veya arka kısmında bulunan içi boş tüp benzeri bir yapıdır. Bir gemi dalgalara karşı ileriye gidebilmek için bir pervaneye ihtiyaç duyar. Bu pervane makine dairesinin dışına konumlandırılır ve makine dairesi ile bir bağlantıya içerisinde bulunmaya ihtiyaç duyar. Kıç tüp, pervane şaftının makine ve pervaneye geçtiği ve bağlandığı geminin arka ucundaki gemi yapısında dar bir deliktir.

Stern Tube’un İçi Nasıldır?

Bir geminin kıç tüpü pervane şaftını taşımak için kendine has bir şekil ve düzenlemeye sahiptir. Geminin şekli kıç tarafa akıtıldığı için, pervane şaftı düzenlemesinin yerleştirilmesi için çok az yer vardır. Kıç tüp, gemi gövdesinin kıç ucunda bulunur ve pervane şaftı düzeneği de aynı seviyede bulunur. Kıç tüpün ön ucu, kıç tepe kütlesi başı tarafından desteklenir ve kıç borunun kıç ucu, desteğini geminin kıç çerçevesinden alır. Uzunluk boyunca, şaft, özel olarak tasarlanmış dirsekler ve kıç tüpün içindeki dar zeminlerle desteklenir.

Kaynak: Bright Hub
Çeviri: Uğur Çakır, Teknik Denizcilik

Bir cevap yazın