Sülfür Standartları Çocukluk Dönemi Astım Vakalarını Düşürecek

IMO’nun 2020 0.5% yakıt sülfür limiti dünya çapında çocukluk dönemi astım vakalarını 3.6% oranında düşürecek. Bu ifadeler Nature Communications adlı bilimsel dergide yayınlandı.

“IMO, 1 Ocak 2020’den itibaren fuel oil kullanan gemilerin yakıtlarındaki sülfür oranını küresel olarak kütlece 0.5% (m/m) olarak sınırlandırmıştır.” (The Global Sulphur Limit 2020 FAQ, IMO)

Gemi emisyonu kaynaklı çocukluk dönemi astımı dünya çapında yıllık 14 milyon çocuğu etkiliyor, akciğer kanseri ve kalp rahatsızlıkları sebebiyle 400.000 yenidoğan ölümü de gemi emisyonu kaynaklı. Bu sayılar global sağlık yükünün %8’inin hava kirliliği kaynaklı olduğunu gösteriyor.

Gemilerin Sülfür Limitleri

Delaware Üniversitesi, Finlandiya Meteoroloji Enstitüsü, New York Rochester Institute of Technology ve Energy and Enviromental Research Assoc.’den bir grup araştırmacı başlangıç olarak gemi aktivitelerinin yarattığı emisyonların modelini araştırdı. Daha sonra gemilerin atmosferi kimyasal olarak nasıl etkiledikleriyle, kalabalık bölgelerin bu atmosferden nasıl etkilendiği üzerine çalışmaları sonucu yakıtların sülfür içeriklerinin azaltılması ile gemi kaynaklı emisyonlar sonucu çocukluk dönemi astım vakalarının yarı yarıya ve yıllık akciğer ve kalp rahatsızlıkları sebebiyle ölümlerin ise üçte bir oranında azalacağını tahmin ettiler.

Delaware Üniversitesi’nden James Corbett “Temiz gemi yakıtları, kirlilikte herhangi bir ekonomik rolü olmayan insanların acı çekmemesine yardımcı oluyor, bazı yerlerde ticaretle alakası olmayan insanlar majör denizcilik hatlarında yaşıyorlar.” yorumunda bulundu.

Gelmekte olan regülasyonlara rağmen, araştırmacılar LSHFO ve türevlerinin yıllık 250.000 ölüm ve 6.4 milyon çocuğun astıma yakalanmasının sorumlusu olduğunu söylüyor. 2020’nin ötesinde araştırmacılar daha sıkı standartlar getirilmesi görüşünde.

Bu zamana kadar MARPOL Annex VI Reg. 14 uyarınca SOx ve PM sayılarında ki düzenlemeler şöyle idi: 1 Ocak 2012’den önce 4.5% ve ilgili tarihten sonra 3.5% sülfür oranı limiti uygulanmaktaydı. 2020’den itibaren ise 0.5% limiti getirilecek. ECA’larda ise oran hali hazırda 2015’ten beri 0.1%

Kaynak: IMarEST(Institute of Marine Engineering, Science & Technology)
Çeviri: Kerim Kaan Dönmez, Teknik Denizcilik

Bir cevap yazın