Swedish Club: D/G Hasarlarının En Büyük Sebebi İnsan Hatası

Swedish Club’ın yaptığı bir araştırma yardımcı makinelerdeki hasarların büyük bir bölümünün bakım ve onarım işleminden hemen sonra meydana geldiğini ortaya koydu.

Temel bulgulara göre makine hasarlarının %55‘i ilk 1000 saatlik dilimin %10’unda ya da bakımdan hemen sonra meydana gelmekte.

Yardımcı makinelerin (auxiliary engines,dizel jeneratörler) hasarları üzerine endişelenen kulüp üyelerinin tepkisi sonucunda hazırlanan son raporun önemli bir kısmı hasarlı makinelerin sayısını ve maliyetini içeriyor.

Swedish Club’ın yetkin teknik danışmanı Peter Stalberg, yardımcı makinelerin yüksek devirlerde çalıştığını ve hem kartelin hem de iki silindirin ortak yağlama sisteminde bulunduğunu fakat bu elemanların aynı koşullarda olmadığını, klas kuruluşlarının da yardımcı makineleri ana makineler kadar sıkı kurallara tabii tutmadığını ve bakımların sıklıkla gemideki tayfa tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

“Yanlış bakım ve hatalı onarım ile birlikte yetersiz yağlama da makine hasarlarında büyük role sahip. Ortalama bakım maliyeti 345.000 dolara kadar çıkmakta ve biz ‘Önlem almak çare aramaktan daha iyidir.’ prensibini hala yeterince vurgulayamadık.”

The Swedish Club Hakkında

swedishclub

The Swedish Club, 1872 yılında kurulmuş bir uluslararası deniz sigortacılığı (P&I: Protection & Indemnity, Koruma & Tazminat) şirketidir. P&I’lar klas kuruluşlarının (Class, Lloyds) karşılayamadıkları sorumlulukları sigorta etmek için çalışırlar. Swedish Club, 1872 yılında ilk sigortasını Over Odd adlı bir buhar gemisine yapmıştır. Merkezi Gothenburg, İsviçre’dedir.

Kaynak: The Swedish Club
Çeviri: Tolga Duman, Teknik Denizcilik

Bir cevap yazın