denizciliktercihrehberi

Hoşgeldiniz!

Merhaba, bu sayfa tercih döneminde bulunan ve denizcilik kariyerine adım atmayı düşünen öğrenciler için hazırlanmıştır.

Denizcilik sektörü, gemi makineleri işletme mühendisliği, deniz ulaştırma işletme mühendisliği ve gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği olarak üç ayrı aşamada incelenebilir. Bunların yanında Deniz Brokerliği, Deniz ve Liman İşletmeciliği gibi programlar bulunsa da bu sayfada yukarıda bahsedilen üç dal üzerinden anlatım yapılacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular kısmında aklınıza takılan sorulara cevap bulabileceğiniz bir kısım oluşturulmuştur eğer aradığınızı orada bulamazsanız sağ altta bulunan mesaj butonuna tıklayarak canlı destek sistemine bağlanabilirsiniz ya da sosyal ağlar üzerinden de iletişime geçebilirsiniz.

Yararlı olması dileğiyle,

Teknik Denizcilik

Denizcilik Kariyerinde Dallar

kopruustu

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (Güverte)

Eski adıyla Güverte bölümleri dört yıllık fakültelerde okutulmak üzere Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği adını almıştır. Birçoklarının bildiği gibi bu bölümden mezun olanlar “kaptan” olurlar. Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği programının amacı, mezunlarını ticaret gemilerinde güverte zabitliği görevlerine hazırlamaktır. Akademik eğitim, sekiz yarıyıldan oluşmaktadır. Öğrenciler, öncelikle matematik, fizik, kimya, temel mühendislik derslerini takiben, seyir ve gemicilik, yük işlemleri ve gemi yönetimi alanlarında uzmanlaşırlar. Program başarı ile tamamlandığında, öğrencilere Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği lisans diploması verilir ve Gemi Adamları Sınavına (GASM) girmeye hak kazanırlar. GASM (Gemi Adamları Sınav Merkezi) sınavında başarılı olan öğrencilerimiz “Uzakyol Vardiya Zabiti” olarak denizcilik firmalarında çalışabilirler.[1]

Bu bölümden mezun olup sınavlarda da başarılı olanlar ticari gemilerde Kaptan, Uzakyol Vardiya Zabiti (Oceangoing Watchkeeping Officer) olarak çalışmaya başlarlar, gerekli şartları yerine getirenler (denizde belirli bir süre çalışma, ingilizce dil yeterliliği) sırasıyla 2. 1. ve son olarakta Süvari Bey (Master) dediğimiz gemi hiyerarşisindeki en üst noktaya erişirler. Görevleri geminin yük, sefer ve ticari işlemlerini yürütmek, personelin can güvenliğini sağlamak ve gerektiğinde tıbbi müdahaleler yapabilmeyi kapsar.

Ülkemizde deniz ulaştırma işletme mühendisliği programı olan dört yıllık fakülteler şunlardır: İTÜ Denizcilik Fakültesi, Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi, Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi, İskenderun Teknik Üniversitesi Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi. (Bazı yetkisi iptal edilmiş okullar mevcuttur, onlar bu listede bulunmamaktadır.)

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği (Makine)

Eski adıyla Makine bölümleri dört yıllık fakültelerde okutulmak üzere Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği adını almıştır. Bu bölümden mezun olanlar gemide “çarkçı” olarak adlandırılırlar. Aslında gemide Uzakyol Vardiya Mühendisi (Oceangoing Watchkeeping Engineer) unvanını taşırlar. Gemilerin mekanik, elektrik, elektronik sistemlerinin dizaynı, montajı, işletilmesi ve bakım-onarımını yapabilecek donanıma sahip kişiler olmak üzere eğitim alırlar. Eğitim müfredatı makine mühendisliğine benzemekle birlikte gemi ana ve yardımcı makinelerine yoğunlaşmış bunun yanında elektrik, elektronik, otomasyon, denizcilik gibi alanlarda eğitim alırlar.

Ticari gemilerde 4. veya 3. mühendis olarak çalışmaya başlarlar, daha sonra yeterliliklerini sağlayanlar sınava girerek 2.’liklerini alırlar. Denizde çalışma ve ingilizce dil yeterliliklerini sağlayan ikinci mühendisler tekrar sınava girerek başmühendis (çarkçıbaşı) olurlar. Mühendis için gemide son konum başmühendisliktir.

Bunun haricinde çalışma alanlarına örnek olarak; Klâs kuruluşları (loydlar), sigorta şirketleri, gemi Kiralama şirketleri, gemi tamir bakım, yedek parça sağlama ile gemi yan sanayi alanları, doğalgaz çevrim enerji santralleri, termik enerji santralleri, dizel jeneratörler, otomotiv endüstrisi, turistik oteller ve alışveriş merkezlerinde teknik hizmetler, soğutma ve iklimlendirme endüstrisi, açık deniz petrol arama platformları, yüzer enerji santralleri, İstanbul Deniz Otobüsleri, Bursa Deniz Otobüsleri, Şehir Hatları, Ulaştırma Bakanlığının Gemi Sörvey Kurulu, Liman başkanlıkları kısımları, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının Araştırma gemileri, Türkiye Bilim Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Sismik Araştırma gemileri, Gümrük ve Sanayii Bakanlığı gemileridir

Ülkemizde gemi makineleri işletme mühendisliği programı olan dört yıllık fakülteler şunlardır: Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi, Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, İTÜ Denizcilik Fakültesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi (Kıbrıs)

tersane

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisleri askeri ve sivil ticari gemilerin, deniz yapıları da dahil olmak üzere, denizde yüzen bütün yapıların, tasarım, inşaat ve onarımından sorumlu profesyonel mühendislerdir.[2]

Bu bölümden mezun olanların başlıca çalışma alanları; tersaneler, gemi ve yat tasarım büroları, gemi ve yat yan sanayi kuruluşları, gemi işleten (armatör) kuruluşlar, sigorta kuruluşları, klas (loyd, gemi denetim ve belgelendirme) kuruluşları, gemilerde uzakyol vardiya mühendisliği (yalnızca Yıldız Teknik Üniversitesi’nde belirli koşullar çerçevesinde), denizcilikle ilgili kamu kuruluşları ve savunma sanayi ile ilgili kuruluşlar. [3]

Ülkemizde gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği programı olan dört yıllık fakülteler şunlardır: Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi, İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi, Piri Reis Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi.

Taban Puanlar ve Sıralamalar

Denizcilik sektöründe çalışacak kişileri yetiştiren bölümlerin taban puanları ve bunların sıralamaları 2018 yılı için şöyledir:

SSS

Sıkça sorulan sorular ve cevapları

Kısaca DUİM bölümleri ticari gemilerin yük ve seyirleriyle ilgilenirler, bu yüzden eğitim yoğun olarak denizcilik, denizcilik örf ve adetleri, seyir ve seyir güvenliği, uluslararası deniz ticareti konuları etrafında dönmektedir. Daha ayrıntılı bilgiyi bölümlerin eğitim planlarından öğrenebilirsiniz.

Kısaca GMİM, eğitim içeriği açısından makine mühendisliğinin temel mühendislik derslerinin (termodinamik, mukavemet, ısı transferi vb.) yanında gemi ana makineleri, gemi yardımcı makineleri, buhar ve gaz türbinleri, gemi elektrik ve elektroniği, otomatik kontrol, uluslarası denizcilik sözleşmeleri, enerji santralleri gibi dersler almaktadırlar. Daha ayrıntılı bilgiye bölümlerin eğitim planlarından ulaşabilirsiniz.

Kısaca GİM, gemilerin tasarımı, yapımı ve bakım onarımı ile ilgilenirler. Eğitim olarak makine mühendisliği gibi ilerlemekte fakat gemi inşaatı, gemi hidromekaniği, gemi makineleri gibi alanlara ayrılmakta ve tasarım, üretim, bakım konularında dersler almaktadırlar. Daha ayrıntılı bilgiye bölümlerin eğitim planlarından ulaşabilirsiniz

GİM, gemilerin tasarım, inşaa ve itki sistemlerinin tasarımıyla ilgilenirken, GMİM, geminin bulundurduğu donanımları ve bu donanımların optimal şekilde çalışmasına odaklanmıştır. GİM mezunları ağırlıklı olarak tasarım ofisleri ve tersanelerde çalışırken, GMİM mezunları ağırlıklı olarak gemilerde ve denizcilik şirketlerinin kara ofisleri ile bakım-onarım sektörlerinde çalışmaktadır.

Diğer tüm mesleklerde olduğu gibi çalışma imkanları da arz ve talep ikilisinin denge durumlarına göre belirlenmektedir. Gemilerde çalışmak üzere yetişen DUİM ve GMİM mezunları için iş imkanları çoğunlukla gemi filolarının zabit ihtiyacına göre şekillenmekte, GİM mezunları için ise yeni inşaa ve bakım-onarım sektöründeki talep şekillendirmektedir. Son yıllarda artan Denizcilik Fakülteleri ile özellikle DUİM mezunları talep fazlası vermektedir. GMİM mezunları için ise doyuma ulaşma noktasına varmıştır. GİM mezunları için ise gemi inşaa sektörünün yeniden toparlanmaya başladığı söylenebilir. 

 

İş imkanları mezunların yetenek ve ilgilerine göre gelişmekte, DUİM mezunları ağırlıklı olarak gemilerde ve denizcilik firmalarının kara ofislerinde, GMİM ve GİM mezunları gemilerde, bakım-onarım, enerji, hizmet sektörü gibi çeşitli yelpazelerde makine mühendisliğinin ihtiyaç duyulduğu alanlarda çalışabilmektedir.

Denizcilik Fakülteleri genelinde üniforma sadece Yıldız Teknik Üniversitesi’nde zorunlu değildir. GİM bölümleri için herhangi bir okulda üniforma zorunluluğu yoktur.

DUİM ve GMİM bölümlerine kaydolacaklar için Gemi Adamı Sağlık Raporu almaları ve gemide çalışabilmek için belirli periyodik testlerden geçmeleri gerekmektedir. Bu sağlık raporu genel olarak check-up’a benzemekte fakat çok derinlemesine incelenmemektedir. Bu raporla ilgili ayrıntılı bilgiye T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü sayfasından ulaşabilirsiniz.

Gemilerde maaşlar zabitlik derecelerine göre artmaktadır. 3. Kaptan / 3. Mühendis maaşları 2800-5000$ arası, 2. Kaptan / 2. Mühendis 5000-10000$ arası, 1. Kaptan / Baş Mühendis, 8000-15000$ arası, Süvari Bey (Master) maaşı ise 9000$+ olarak değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenliğin temel sebebi gemi tipidir. Tanker gemilerinde daha çok maaş alınmaktadır.

Gemi Adamı Cüzdanı olarak geçen belgeye ehliyette denmektedir. Bu belge gemi adamı için pasaport niyetine geçmektedir. Gemide çalışmak için zorunlu bir belgedir.

Stajlar okuldan okula bazı değişiklikler içermesine rağmen GMİM için IMO STCW gereği 150 iş günü atölye, 180 iş günü ise açık deniz stajı yapılması gerekmektedir. Staj yeri bulmakta öğrencinin sorumluluğunda ve staj bitimi staj defterini doldurup bölümüne teslim etmek zorundadır. 

6 ay süreyle gemi seferiyle yapılan stajdır. Genelde 3. sınıf bahar dönemine denk gelmektedir. Gemide stajyer olarak teorikte öğrenilen bilgilerin pratikte test edilmesi ve gemi yaşamına adapte olabilmek için çok önemlidir. Bu stajı da öğrenci kendi bulmak durumundadır. Staj defterleri İngilizce yazılmak zorundadır.

Gemilerde çalışan uzakyol zabitleri kontrat usulüyle çalışmaktadır. Genel olarak kuru yük gemilerinde 6+1, konteyner gemilerinde 4+1 veya 6+1, tanker gemilerinde 4+1 olarak yapılmaktadır. Kabotaj hattında çalışan bazı şirketlerde bu tür kontratlar bulunmamaktadır. +1’in anlam örneğin 4+1 ise 4 ay gemide çalışıp indiğinizde 1 ay daha maaş alınması anlamına gelmektedir. 

Gemilerde genelde köprüüstünün hemen altında şöyle yazar: “SAFETY FIRST”, her meslekte olduğu gibi denizcilikte de risk vardır ve bir çok meslekten çok daha yüksek risklidir, evet. Bunun yanında bir o kadar tedbir, emniyet prosedürleri, yangına vb. karşı özel ürünler, güvenlik kültürü oluşturma çabası riskleri minimize etmeye çalışmaktadır. Prosedürlere uygun davranıldığı müddetçe en tehlikeli yükü taşıyan gemilerde dahi seferler sorunsuz geçmektedir.

Hayır. Mezunlarımız genel itibari ile kesin iş, yüksek maaş ve tecrübe kazanımı nedeniyle gemilerde çalışmayı tercih ederler. Bunun yanında gemilerde çalışmamayı tercih eden mezunlarımız kara tesislerinde birçok alanda çalışabilirler.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği & Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği arasındaki farkları önceki sorularda cevaplamıştık, fakat iki bölüm arasında kalanlar için düşünmeleri gereken en önemli husus denizci mi olmak ya da gemi inşaa edip tersanede veya dizayn için ofiste mi çalışmak istedikleri. GMİ’deki (Sadece Yıldız Teknik Üniversitesi’nde) bu seçenek cazip gözükse de denizcilik diğer sektörlerden bir çok manada farklılık ve gelenek barındırdığı için sadece fark derslerini vererek adapte olabileceğiniz bir dal değildir. Lakin böyle bir seçeneğiniz olduğunu da belirtiriz.

Kuru yük ve konteyner gemilerinin limanda daha çok zaman geçirdikleri (tanker gemilerine göre) doğrudur. Gelişen teknoloji ise limanda geçirilen süreyi git gide düşürmektedir. Bu sebeple limanda zaman zaman karaya inemeyeceğiniz kadar yoğun bir çalışma temposuyla karşılaşabilirsiniz. Özellikle tanker gemilerinin yükleme-boşaltma terminalleri yerleşim yerlerinden uzakta konumlandırıldığı için tanker gemilerinde karaya ayak basmak bir nebze daha zordur. Özetle, bu durum geçmişte kalmıştır.

Her gemide yemekleri hazırlayan aşçılar bulunmaktadır. 

Fikriniz olsun: 3. Kaptanın Görevi Nedir?

denizciliktercihrehberi
Videoyu oynat

Aklınıza takılanları bize sorabilirsiniz

Biz kimiz?

Teknik Denizcilik, YTÜ Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü öğrencilerinin ve mezunlarının oluşturduğu mesleki ve sosyal topluluktur. 

YTU GMİM - Ali Öcal Seminer

Kaynaklar: YTÜ Gemi Mak. İşl. Müh. web sitesi, Piri Reis Üni. web sitesi, YTÜ Gemi İnş. ve Gemi Mak. Müh. web sitesi.